ul. Szkolna 6, 05-506 Lesznowola
tel. 22 757 93 99, fax 22 757 93 53

Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Noblistów Polskich w Lesznowoli

Na skróty
Strefa rodzica Strefa ucznia Programy i projekty Erasmus+ Konkursy Nasze osiągnięcia Pomoc Archiwum

Nasz autobus dowiezie twoje dziecko do szkoły, szybko i bezpiecznie.

Sprawdź rozkład jazdy

Zapraszamy codziennie na smaczne, zdrowe obiady.

Zobacz jadłospis

17.06.2019
CIAO ITALIA!

CIAO ITALIA!

W dniach 25.05-01.06 2019 r. trzynastoosobowa grupa uczniów z klas siódmych wraz z nauczycielkami, panią Izabelą Kuryłek i panią Wiktorią Tokaj, była na kolejnej wycieczce w ramach projektu Erasmus +. W zeszłym roku uczniowie odwiedzali swoich rówieśników w Gyömrő pod Budapesztem na Węgrzech, w tym roku gościła ich szkoła i rodziny z miasta Gela na południu Sycylii.

Pierwszy weekend uczniowie spędzili na atrakcjach organizowanych przez rodziny goszczące, do których należało m.in. zwiedzanie zabytkowej Villa Romana del Casale, pobyt w centrum handlowym i spacer po mieście. W poniedziałek zaczęły się zajęcia projektowe i atrakcje przygotowane przez nauczycieli ze szkoły IC Verga. Pierwszego dnia uczniowie wysłuchali rówieśników z Włoch opowiadających legendy na temat powstania Sycylii i Geli, potem zaproszono ich na widowisko artystyczne. Bardzo miłym akcentem było odśpiewanie przez uczniów Włoskich polskiego hymnu, nauczyli się oni pierwszej zwrotki i refrenu i odśpiewali go niemal idealnie. Następnie dzieci z różnych klas prezentowały swoje talenty aktorskie, muzyczne i taneczne. W kolejnych dniach młodzież mogła uczestniczyć w wielu wycieczkach turystyczno-krajoznawczych. Uczniowie odwiedzili Dolinę Świątyń w Agrigento (słynne stanowisko archeologiczne ze wspaniałymi świątyniami doryckimi), Park Archeologiczny Neapolis w Syrakuzach (jeden z najważniejszych obszarów archeologicznych na obszarze Morza Śródziemnego), zamek Donnafugata (okazały średniowieczny pałac) i  Raugsę Ibla (miasto wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO).

Oczywiście uczniowie realizowali także różne działania projektowe wraz ze swoimi rówieśnikami. Mieli okazję ćwiczyć umiejętności komunikacyjne podczas wspólnego budowania i programowania robotów, wyrabiania naczyń ceramicznych i  wspólnej lekcji genetyki. Bardzo udanym zadaniem  było poszerzanie wiedzy na temat Sycylii poprzez wspólne rozwiązywanie różnych zagadek i rebusów. Ostatniego dnia nasi uczniowie zostali ponownie zaproszeni na przedstawienie przygotowane przez szkołę włoską, następnie zwiedzili Park Miniatur przedstawiający miniwersje najważniejszych zabytków, a na koniec nastąpiło wydarzenie, na które wszyscy czekali z niecierpliwością - pobyt na plaży. Był czas na wygrzewanie się na słońcu, jedzenie lodów i moczenie się w wodzie. Po intensywnym tygodniu taka atrakcja sprawiła wszystkim niesamowitą radość, przez chwilę odnosiło się wrażenie, jak gdyby były już wakacje.

W trakcie realizacji projektu uczniowie mieli sporo czasu na integrację z rówieśnikami z Włoch. Okazało się, że są to bardzo wesołe, otwarte dzieci, chętnie nawiązujące kontakt. Zawiązały się przyjaźnie i zrobiono tysiące wspólnych selfies. Co więcej, nasi uczniowie poznali różne zwyczaje panujące we włoskich rodzinach i przez tydzień żyli rytmem dnia swoich gospodarzy.

Dzieci wróciły bogatsze w nowe doświadczenia. Zobaczyły, jak wygląda edukacja w innym państwie, w czym szkoły są podobne, a czym się różnią. Miały okazję być częścią włoskiej rodziny i potwierdzić lub obalić zasadność stereotypów, które funkcjonowały w ich świadomości. W maju przyszłego roku to nasza szkoła będzie gościć uczniów z Włoch, Węgier i Turcji, mamy nadzieję, że uda nam się równie atrakcyjnie i pouczająco zorganizować im pobyt w Polsce.

 

 

                                                                                              Wiktoria Tokaj

                                                                                   nauczyciel języka angielskiego

Zespół Szkolno-Przedszkolny
im. Noblistów Polskich w Lesznowoli

ul. Szkolna 6,
05-506 Lesznowola
tel.: 22 757 93 99
fax: 22 757 93 53
sekretariat@zsplesznowola.pl