ul. Szkolna 6, 05-506 Lesznowola
tel. 22 757 93 99, fax 22 757 93 53

Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Noblistów Polskich w Lesznowoli

Na skróty
Strefa rodzica Strefa ucznia Programy i projekty Erasmus+ Konkursy Nasze osiągnięcia Pomoc Archiwum

Nasz autobus dowiezie twoje dziecko do szkoły, szybko i bezpiecznie.

Sprawdź rozkład jazdy

Zapraszamy codziennie na smaczne, zdrowe obiady.

Zobacz jadłospis

19.11.2019
Spotkanie autorskie.

Spotkanie autorskie.

W czwartek 7 listopada uczniowie klas 5c, 5e i 6c mieli okazję uczestniczyć w spotkaniu z autorem powieści „Niezwykła przygoda Żumy i jej balonowej gumy”, p. Wojciechem Wajdą. Wizyta Gościa została zorganizowana we współpracy z Biblioteką Publiczną w Mysiadle, promującą książkę lokalnego, początkującego pisarza.

Nasz gość wyznał, że książka z którą do nas przyjechał, jest jego debiutem pisarskim. Od kilku lat nosił się z zamiarem stworzenia powieści, ale czas i okoliczności temu nie sprzyjały. Dopiero podczas jednej z podróży pociągiem, spontanicznie otworzył laptopa i zaczął pisać. Jak się później okazało, był to początek powstania niezwykłych przygód Ani – głównej bohaterki książki. Wyznał również, że największą inspiracją byli dla niego uczniowie, których miał przyjemność spotkać na początku swojej kariery pedagogicznej.

Pan Wojciech Wajda zdradził młodzieży, że pomysł na tytuł zaczerpnął ze wspomnień z lat szkolnych, kiedy to jedna z koleżanek przejęzyczyła się mówiąc „nie guj żumy”, zamiast „nie żuj gumy”.

W telegraficznym skrócie opowiedział uczniom o czym jest jego książka, nie zdradzając jednocześnie zbyt wiele  po to, aby dzieci same mogły się tego dowiedzieć.

Powieść porusza aktualne problemy, z którymi borykają się dzieci i młodzież, tj. samotność, odtrącenie, problemy w rodzinie. Opowiada też o niezwykłej przyjaźni jaka nawiązała się między Anią a Dionizym, dwiema pokrewnymi duszami.

Spotkanie wzbudziło ciekawość wśród uczniów, czego dowodem było uważne słuchanie, a potem zadawanie p. W. Wajdzie mnóstwa interesujących pytań, związanych z książką, ale nie tylko.

Na koniec nasz gość wyjawił, że nosi się z zamiarem napisania kolejnej części opisującej losy i przygody Ani. Łącznie ma powstać 3 części.

W ramach podziękowania uczniowie wręczyli p. Wojciechowi skromny upominek. Zgromadzeni w auli otrzymali na pamiątkę zakładki do książek wraz z autografem p. Wajdy, a biblioteka szkolna 2 egzemplarze powieści.

 

                                                                                           Małgorzata Pietrzak

Zespół Szkolno-Przedszkolny
im. Noblistów Polskich w Lesznowoli

ul. Szkolna 6,
05-506 Lesznowola
tel.: 22 757 93 99
fax: 22 757 93 53
sekretariat@zsplesznowola.pl