ul. Szkolna 6, 05-506 Lesznowola
tel. 22 757 93 99,

Świetlica wirtualna i rzeczywista.

Świetlica wirtualna i rzeczywista.

 

Podczas tego okresu czasu, kiedy znów pracowaliśmy i uczyliśmy się zdalnie, tym razem – jesienią i zimą mogliśmy korzystać z bloga naszej świetlicy Wirtualna Świetlica, w którym można znaleźć coś dla siebie: nie tylko do poczytania, ale też do obejrzenia czy zrobienia. Pomysłów i fantazji jest wiele…

Jeden z postów, który zainteresował uczniów pewnym tematem - stał się inspiracją…Uczniowie po powrocie do nauki stacjonarnej postanowili nauczyć się układać kostkę Rubika, a w kwietniu 2021r., dowiedzieć się, kto w zorganizowanym w klasach III C i III A konkursie najszybciej ułoży całą kostkę.

Kiedy spotykamy się w świetlicy, dzieci wyciągają z plecaków kostki Rubika i zaczyna się pełna emocji nauka, a pokonywanie kolejnego poziomu, swego rodzaju, wtajemniczenia – daje olbrzymią satysfakcję! Jakie cechy można rozwijać przy pomocy kostki Rubika? Ten fascynujący przedmiot ma ogromny wpływ na rozwój motoryki, zdolności manualnych, a także na myślenie logiczne. Podczas układania kostki wyrabia się cierpliwość, wytrwałość, a także zdolność zapamiętywania poszczególnych ruchów, w celu uzyskania efektu końcowego. Chcę dodać też, że kostkę Rubika możemy zabrać ze sobą niemal wszędzie, kiedy potrzebujemy poćwiczyć, ponieważ waży niewiele i jest mała, co jest jej atutem.

J Kostka Rubika ,to zabawka logiczna, która wyzwala niesamowitą chęć ułożenia jej ścianek w jednolite barwnie płaszczyzny…Działajmy! Są 2 propozycje instrukcji: dla młodszych i starszych dzieci w formie linków, ja wolę tę dla młodszych dzieci;-), ponieważ, tam w ułożeniu pomaga myszka i to nie jedna, ale najpierw linki:

 wynaleziona przez Ernő Rubika w 1974 roku, a w 1976 roku skonstruowana i opatentowana w Japonii przez inżyniera Terutoshiego Ishige. Wynalazca kostki Ernő Rubik (na zdjęciu) po raz pierwszy układał kostkę przez miesiąc. Do Polski zabawka trafiła w 1980.

Zabawa kostką polega na takim ułożeniu kwadratów, aby na każdej ścianie wszystkie posiadały jeden kolor. Jest też kostka dla niewidomych, która ma wypukłe płytki dzięki którym każda z sześciu kolorowych ścianek jest inna w dotyku. Istnieje wiele rodzajów kostek i równie wiele systemów, technik i metod ich ułożenia. Od początku rozpowszechnienia kostki Rubika zastanawiano się, jaka jest minimalna liczba ruchów potrzebna do rozwiązania każdego ułożenia. Już w 1995 wiedziano, że optymalna liczba zawiera się w przedziale 20-29, czyli istnieje pomieszana kostka, którą da się ułożyć tylko w 20 lub więcej ruchach oraz każdą kostkę da się rozwiązać w 29 ruchach lub mniej. W 2010 zespół matematyków za pomocą serwerów Google udowodnił, że „boską” liczbą dla kostki Rubika jest 20. Oznacza to, że każde ułożenie można rozwiązać maksymalnie w 20 ruchach (choć zazwyczaj wystarczy 15-19 ruchów). Na świecie organizowane są mistrzostwa w układaniu Kostki Rubika na czas.


17 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Kostki Rubika, ćwiczmy zatem umiejętności, aby w kwietniu 2021 roku sprawdzić się, jak szybko potrafimy ułożyć kostkę.

Życzę radosnej nauki i powodzenia.

Koordynator świetlicy klas III

Monika Zaleśna

do góry