ul. Szkolna 6, 05-506 Lesznowola
tel. 22 757 93 99, fax 22 757 93 53

Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Noblistów Polskich w Lesznowoli

Na skróty
Strefa rodzica Strefa ucznia Programy i projekty Erasmus+ Konkursy Nasze osiągnięcia Pomoc Archiwum

Nasz autobus dowiezie twoje dziecko do szkoły, szybko i bezpiecznie.

Sprawdź rozkład jazdy

Zapraszamy codziennie na smaczne, zdrowe obiady.

Zobacz jadłospis

15.12.2019
PADLET NA ZAKOŃCZENIE JESIENNEJ PRZYGODY Z ERASMUSEM+

PADLET NA ZAKOŃCZENIE JESIENNEJ PRZYGODY Z ERASMUSEM+

W listopadzie uczniowie klas ósmych, biorący udział w programie Erasmus+ „Cogito ergo sum- krytyczne myślenie w walce z uprzedzeniami”, zakończyli  kilkuczęściowe przedsięwzięcie „Stereotypy w reklamach”. Pierwszym etapem był udział w warsztatach poświęconych wyżej wymienionemu zagadnieniu. Następnie uczniowie sami wyszukiwali reklamy prezentujące wybrane stereotypy, które opisali w języku angielskim pod okiem uczących ich nauczycieli.  W każdej pracy można było przeczytać opis stereotypu, a także dlaczego jest on krzywdzący oraz jakie mogą być jego potencjalne konsekwencje. Ostatnim krokiem było wykonanie  prezentacji z wykorzystaniem wirtualnej tablicy - padletu. Narzędzie to znane było dotychczas tylko niektórym uczniom ,  zadanie więc wymagało wsparcia ze strony nauczyciela informatyki. W każdej prezentacji uczniowie zamieszczali wybraną reklamę i napisany, w języku angielskim, tekst.

Młodzież wykazała się dużą kreatywnością w wyborze reklam. Chociaż wybieranie reklam spośród tych, które były prezentowane podczas warsztatów nie było zabronione, uczniowie jednak starali się znaleźć nowe, inne przykłady reklam zawierających stereotypy.

Trochę mniejszą różnorodność mogliśmy zaobserwować w wyborze rodzajów stereotypów. Wśród wszystkich prac zdecydowanie królowały te, które są związane z płcią, co nie oznacza to, że nie zobaczyliśmy prezentacji pokazujących schematyczne myślenie odnośnie wieku, koloru włosów czy narodowości. Tego typu prace również zostały zaprezentowane, obok innych, które pokazywały uprzedzenia nie omawiane wcześniej na zajęciach  - np. że muzułmanie to terroryści. Wybór uczniów pewnie po części związany był z dostępnością reklam pokazujących stereotypowe postrzeganie płci. Tego rodzaju reklam jest po prostu bardzo dużo. Zaangażowanie ośmioklasistów w poszczególne etapy prac daje nadzieję, że krytyczne myślenie będzie czymś co stale będzie towarzyszyło im w życiu i że znacznie mniej będą podatni na manipulacje innych ludzi, z którymi każdy z nas spotyka się w dorosłym życiu.

 

                                                                                                                      Beata Pałczak

 

Zespół Szkolno-Przedszkolny
im. Noblistów Polskich w Lesznowoli

ul. Szkolna 6,
05-506 Lesznowola
tel.: 22 757 93 99
fax: 22 757 93 53
sekretariat@zsplesznowola.pl