ul. Szkolna 6, 05-506 Lesznowola
tel. 22 757 93 99,

Przypomnienie zasad kulturalnego zachowania w świetlicy klas starszych

Przypomnienie zasad kulturalnego zachowania w świetlicy klas starszych

   Kultura osobista obowiązuje także w świetlicy klas 4-8.

We wtorek 17.10.2023 r. w świetlicy klas starszych odbyły się zajęcia na temat kulturalnego zachowania. Jednym z głównych zamierzeń wychowawczych i dydaktycznych było wprowadzenie uczniów w świat wartości i przypomnienie zasad właściwego zachowania. Celem działań natomiast zmotywowanie uczniów do wyboru odpowiednich wartości i wskazywanie im wzorców postępowania w życiu.

Za wzorzec można uznać, w takim razie, AUTORYTET – czyli kogoś, kto budzi szacunek, poważanie, uznanie, ze względu na swoją wiedzę, zachowanie, ze zdaniem którego się liczymy. Autorytety mają wpływ na nasze zachowanie i sposób myślenia, ważne jest, jakie wzorce wybieramy w życiu.

Dobre wychowanie i kultura osobista, to przede wszystkim używanie 5 magicznych słów: dzień dobry, do widzenia, proszę, dziękuję, przepraszam. Wielu uczniów niestety, tych słów nie używa.

Na kulturę osobistą składa się kilka różnych elementów takich jak np.:

- umiejętność witania się,

- umiejętność prowadzenia rozmowy,

- umiejętność spożywania posiłków i pozostawiania po sobie porządku,

- dbałość o higienę i wygląd zewnętrzny,

- stosunek do drugiego człowieka.

Przykładowo wchodząc do świetlicy należy czekać w kolejce, aby nauczyciel mógł wpisać ucznia na listę. Bardzo często jest inaczej np.: „jestem 16”, „4b”, uczeń przy zapisie stojąc wręcz przed nauczycielem, mówi do kolegi: „weź mnie zapisz” wpatrzony w telefon, jeśli podaje nazwisko to, albo z rękami w kieszeni lub w czapce, czy kapturze, nie mówiąc o graniu na telefonie, uczeń wychodzi zostawiając po sobie bałagan i nie mówiąc „do widzenia”…

Na szczęście są uczniowie, którzy doskonale znają i stosują zasady kulturalnego zachowania. Mogą oni być wzorem do naśladowania.

Jakie są zasady kulturalnego zachowania?

- grzeczność,

- umiejętność radzenia sobie w różnych, trudnych sytuacjach, w asertywny sposób,

- nienaganne formy zachowania oznaczają życzliwość dla innych osób, uprzejmość, tolerancję, opanowanie emocji. Okazując dobre maniery okazujemy szacunek innym ludziom.

Znajomość zasad dobrego wychowania zwiększa pewność siebie i ułatwia wchodzenie w relacje z innymi ludźmi.

Wychowawca świetlicy

Roman Rolka

do góry